Taşyaka Mahallesi 144. Sk No:1/A Daire 4-Daire 2 Fethiye /MUĞLA

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi;  Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan Ulusal yeterliliklere göre hazırlanmış sınav materyalleri ile Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının yaptığı sınavdan başarılı olan bireylere verilen ve uluslararası geçerliliği olan belgedir.

Performans sınavı nedeniyle sadece Muğla ilinin Fethiye ilçesinde sınav yapabilmektedir.

Ulusal yeterlilik sistemi orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlar. Nitelikli ve belgeli işgücü istihdamının artması daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de destekler.

  • Ulusal yeterlilikler temel alınarak yapılan ölçme değerlendirme sonucunda alınan belge, kişiye bir işe başvururken sahip olduğu bilgi, becerive yetkinlikleri sergileme olanağı vermektedir.
  • Ulusal yeterlilikler yaygın öğrenmenin tanınmasına imkan verdiği için bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollarla sağlayabilirler. Mesleki ilerleme yolları daha açık hale geldiğinden kariyer hareketliliği desteklenmektedir.
  • İşverenler mesleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabilmekte ve teşvik imkânlarından yararlanabilmektedir.
  • İşin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara ayak uydurabilen kişilerin istihdam edilmesi işverenin rekabet gücünü artırmakta, doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybı engellenmiş olmaktadır.
  • Nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması, tüketiciye sunulan ürün ve hizmetin kalitesinin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun Yetkilendirdiği belgelendirme kuruluşlarına müracaat edilir, belge alınmak istenilen meslekle ilgili uygulama (pratik) ve teorik sınava girilir, başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimlik kartı gönderilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kuruluşlar ve Artun Belgelendirme uluslararası geçerli belgeye sahip TÜRKAK tarafından akredite edildiği için Mesleki Yeterlilik Belgesinin uluslararası geçerliliği vardır. İstenildiğinde belge Europass Sertifika eki İngilizce olarak da düzenlenebilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi bakanlıkça tebliğlerde mesleklerde zorunludur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi bakanlıkça tebliğlerde yayımlanan mesleklerde zorunludur. (5544 Sayılı Kanun EK Madde 1)

Mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olduğu mesleklere buradan ulaşabilirsiniz.

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yayımlanan mesleklerde sınava giren ve başarılı olanların bir meslekteki Mesleki yeterlilik belge ve sınav ücretleri işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır.

Tandem Yamaç Paraşütü mesleğinde sınava girecek adayların THK tarafından verilen T2(Ticari Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu)  belgesine sahip olması gerekmektedir.

Sınavda başarısız olunması durumunda, her adayın ücretsiz 2 sınav hakkı daha bulunmaktadır.

İkinci ücretsiz sınavda sadece performans sınavına tabi tutulur. Teorik sınavına tekrar girmesine gerek yoktur.

İkinci ücretsiz sınavda sadece teorik (yazılı) sınavına tabi tutulur. Performans sınavına tekrar girmesine gerek yoktur.

5544 Sayılı Kanun EK Madde 1 ile Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların çalışmaları yasaklanmıştır. Yine aynı kanunda Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalıştırılan her bir çalışan için İşveren veya İşveren Vekiline 500 TL idari para cezası kesileceği belirtilmiştir.

Sınav sonuçları web sitesi üzerinden “Sınav Sonuçları” sekmesinden TC Kimlik No Cep telefonu ve Doğum Tarihi girilerek öğrenilebilir.

Ayrıca Mesleki Yeterlilik Kurumu Sitesinden de “Aday Bilgi Sorgulama” sekmesinden TC Kimlik No, Ad Soyad ve Doğum Tarihi girilerek öğrenilebilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan kişiler belgelerini e-Devlet ten sorgulayabilirler.

Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı ve Mesleki Yeterlilik Belgesi kaybedilirse gazetede yayınlanmış bir kayıp ilanı talep edilir. Belge ücreti karşılığında yeni belge çıkartılır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen kişilere Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Devlet Teşviki 2022 yılında sona erecektir

Sınavına girip başarılı olmak şartı ile birden fazla alanda Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilir.

Sınav süreleri mesleklere göre değişkenlik göstermektedir. Sınav sürelerine buradan ulaşılabilirsiniz.

Artun Belgelendirme Türkiye’nin her yerinde sınav yapabilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Sınavları sınav yapmaya uygun olmak koşuluyla Atölye, Fabrika, Şantiye Gibi Yerlerde yapılabilir.

Sınav Sonuçları 15 gün içerisinde açıklanmaktadır.